BARDZO WAŻNE!

Decyzja o przystąpieniu do rejestru musi być w pełni świadoma i przemyślana, podjęta na wiele lat. Wycofanie się z chęci oddania szpiku dla potrzebującego "bliźniaka genetycznego" może zadecydować o jego dalszym życiu.

Dawstwo szpiku jest anonimowe, dobrowolne i bezpłatne.

Potencjalny dawca szpiku może zgłosić się tylko do jednego rejestru!

Przed decyzją o zostaniu potencjalnym dawcą szpiku należy zapoznać się z broszurą informacyjną dostępną w zakładce "ABC przeszczepiania szpiku".

Nie trzeba wcześniej uzgadniać wizyty. Zgłaszając się należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). Przed zgłoszeniem można zjeść śniadanie i wypić co najmniej jedną szklankę płynu (herbata, kawa, woda lub sok). Po zarejestrowaniu i wypełnieniu kwestionariusza i deklaracji woli - (kwestionariusz powinien być wypełniony w dniu, w którym dawca się zgłasza) kandydat na dawcę kierowany jest na badanie lekarskie, aby upewnić się, że zgłaszająca się osoba może być dawcą szpiku.

Kandydat na dawcą szpiku nie ponosi żadnych kosztów wykonywanych badań, kosztów umieszczenia go w rejestrze ani kosztów związanych z pobraniem szpiku.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku.

Rejestracji dokonamy dzięki Fundacji DKMS Polska. Pałeczkami pobierzemy śluzu z jamy ustnej. Pałeczki wraz z deklaracją zabierze przedstawiciel Fundacji DKMS Polska. Jest to metoda prostsza dla dawcy, nie wymaga wychodzenia z domu, wizyty u lekarza, pobierania krwi.

Niezależnie od metody pobrania materiału genetycznego (krew czy też wymaz z jamy ustnej), materiał ten należy przebadać pod kątem cech zgodności tkankowej. Koszt rejestracji jednego potencjalnego dawcy, w tym badanie materiału w laboratorium wynosi 250 zł. Koszty te nie są niestety pokrywane przez Ministerstwo Zdrowia, więc Fundacja DKMS pokrywa koszty badania ze środków własnych. Dlatego tak ważne są dotacje finansowe - pozwolą one na przebadanie większej ilości dawców, a w efekcie zwiększą szanse na nowe życie.

Krótkie wyjaśnienie procedury pobrania pałeczkami śluzu z jamy ustnej.

Gruntownie przepłucz jamę ustną i gardło wodą, aby pozbyć się resztek jedzenia (w żadnym wypadku nie należy używać środków dezynfekujących). Pomoże to wykluczyć błędy w wynikach analizy. Czystym wacikiem (nie wolno go dotykać palcami) wywierając stosowny nacisk przez 30 sekund pocieraj nim wewnętrzną stronę policzka (w fałdzie przy dziąsłach górnej szczęki). Poruszając wacikiem w górę i w dół jednocześnie obracaj nim, aby zebrać jak największą ilość błony śluzowej jamy ustnej.

Więcej informacji na stronach Fundacji DKMS Polska: